Kuchnia skrywa wiele ciekawych substancji, z którymi można eksperymentować. Pora pochylić się nad naturalnym wskaźnikiem pH, tj. sokiem z czerwonej kapusty.

Jego zmienność barw jest zaskakująca i świetnie pasuje do omawiania wielu zagadnień poruszanych na lekcjach chemii czy przyrody. 

Literatura:
Orlińska I., Barwny świat wskaźników pH, Chemia w Szkole, 2/2014, s. 19-27
Hulanicki A., Reakcje kwasów i zasad w chemii analitycznej, PWN, Warszawa 1979

  1. Krok 1. Pokrójcie liść czerwonej kapusty i zalejcie go ciepłą wodą. Po ok. 10 minutach zabarwioną wodę zlejcie do innego naczynia. Jeżeli z wywaru planujecie korzystać za kilka dni, warto dodać kilka kropel alkoholu etylowego (może być wódka) – w ten sposób utrwali się wskaźnik, a roztwór nie będzie pachniał popsutą kapustą.
  2. Krok 2. Przygotujcie kilka naczyń, do których nalejecie wodę z rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym: - jedno naczynie z kilkoma ziarenkami kwasku cytrynowego, - drugie z 2 łyżeczkami kwasku oraz szczyptą sody oczyszczonej, - trzecie z 2 łyżeczkami kwasku oraz 2 łyżeczkami sody oczyszczonej. Możecie oczywiście przygotować więcej naczyń z różnymi ilościami kwasku i sody.
  3. Krok 3. Następnie do każdego naczynia dodajcie kilka kropel wywaru z czerwonej kapusty. Z pewnością kolory w każdym naczyniu przybiorą inny odcień, co związane jest z innym odczynem roztworu. Podobny eksperyment możecie wykonać używając soku z jagód, buraczków czy żurawiny.